Wymiana oleju w skrzyni automatycznej

<<

minaq

Awatar użytkownika

Dołączenie: 23 Kwi 2013 11:50

Miejscowość: 3city

Post 23 Lip 2013 11:35

Wymiana oleju w skrzyni automatycznej

Rozmawiałem ostatnio z gośćmi od skrzyń automatycznych. Skrzynia Aisin AT40 (TF-80SC) montowana w insach (także w Vectrach C i Astrach H) powinna mieć wymieniany olej co około 50 tys. km :shock: żeby zapewnić jej dłuższy żywot... Twierdzą, że olej po 150kkm to breja, której właściwości smarne pozostawiają wiele do życzenia. Co o tym sądzicie?

U mnie na liczniku już ponad 120kkm a wymiany jeszcze żadnej nie było, więc zainteresowałem się tematem, bo skrzynia chodzi trochę gorzej niż na początku. Standardowa wymiana (dostępna m.in. w ASO) polega na zlaniu ok. 3l oleju ze skrzyni (tylko tyle zleci) i dolaniu takiej samej ilości świeżego (łącznie w skrzyni jest ponad 7l). Mnie np. serwisant w ASO odradził, żebym to robił u nich i polecił wymianę dynamiczną. Przypomina to transfuzję ;) podłącza się do maszyny przewód doprowadzający olej, odprowadzający olej i przy włączonym silniku wymienia się cały olej w skrzyni. Do wymiany potrzebne jest około 9l... W trójmieście koszt usługi to 200pln (+100pln za opcjonalny środek czyszczący) bez kosztów oleju.

Ja się na to piszę. Zaproponowano mi olej Ravenol T-IV. Temat jakości olejów do skrzyń AT jest mi obcy. Możecie polecić jakiś dobry olej?
Insignia ST | A20DTH | 160KM | AT
<<

Wojtassss

Dołączenie: 27 Wrz 2012 11:20

Post 23 Lip 2013 13:58

Re: Wymiana oleju w skrzyni automatycznej - jaki olej?

...
Ostatnio edytowany przez Wojtassss, 14 Gru 2013 11:12, edytowano w sumie 1 raz

Forum Opel Insignia poleca:

<<

Piotr_Łódź

Dołączenie: 29 Kwi 2013 15:30

Miejscowość: Łódź

Post 24 Lip 2013 13:33

Koledzy
Ja wymieniałem olej w swojej skrzyni AT - jakieś 8kkm temu przy przebiegu 85kkm.

Długo się zastanawiałem i wahałem:
- w moim ASO "skrzynia bezobsługowa" nie wymieniać oleju !!! tzn. wymieniać jak będzie naprawa tylko wtedy :) :)
- na forach wymieniać wymieniać
- do tego opcja dynamiczna i statyczna wymiany - opcjo duuużo

Jestem z Łodzi a wymieniałem olej aż w W-wie bo nie znalazłem lokalnie firmy która by wzbudziła moje zaufanie. :)

W tej W-wie wymieniałem olej statycznie. Gościu dla tych skrzyń nie zaleca wymiany dynamicznej (!!) bo jak się odepnie jakiś przewód olejowy żeby zrobić ta transfuzję oleju to przy pracującej skrzyni któreś łożysko jest NIE smarowane i można uszkodzić skrzynie...
Po takim tekście wolałem nie ryzykować. Chociaż wymiana dynamiczna mi się bardzo podoba - więc jak ktoś gdzieś robił skutecznie taką wymianę to może to "marketing" jest bo np. ten Gościu nie ma sprzętu do takie dynamicznej wymiany??? Lub są różne metody wymiany dynamicznej??

Olej do skrzyni podobno dowolnego producenta byle full syntetyk klasy DEXTRON VI.
Po wymianie skrzynia zaczęła delikatniej pracować zwłaszcza przy przełączaniu z P->D i P->R - odczuwlanie mniejsze szarpnięcia.
Zamierzam po roku znowu wymienić ten olej, widzę korzyści.
Opel Insignia 2,0CDTI >> 1,6 T SIDI / 2015 / Sports Tourer / Cosmo / 18" /
<<

marcinsobi

Awatar użytkownika

Dołączenie: 14 Lip 2010 10:12

Miejscowość: Police ,SE

Post 24 Lip 2013 14:52

u siebie tez wymienilem olej w skrzyni - statycznie przy 60 tys.km
w ASO Szczecin zrobili bez problemu koszt ok 400zl razem z olejem (jakies 3litry)
mam wrazenie ze skrzynia pracuje plynniej i lagodniej przerzuca biegi
na pewno taka wymiana jej nie zaszkodzila
Ostatnio edytowany przez marcinsobi, 25 Lip 2013 07:13, edytowano w sumie 1 raz
<<

minaq

Awatar użytkownika

Post 24 Lip 2013 22:38

Piotr_Łódź napisał(a): Gościu dla tych skrzyń nie zaleca wymiany dynamicznej (!!) bo jak się odepnie jakiś przewód olejowy żeby zrobić ta transfuzję oleju to przy pracującej skrzyni któreś łożysko jest NIE smarowane i można uszkodzić skrzynie...

Mnie gościu zapewniał, że jest to bezpieczne, bo sam proces wymiany trwa krótko i dużo korzystniejsze dla skrzyni. Dodatkowo, skoro w ASO odradzali, żebym to u nich robił statycznie i sami zaproponowali wymianę dynamiczną w wyspecjalizowanym zakładzie, to pewnie coś w tym jest...
Z drugiej strony - tak sobie myślę - do wymiany potrzeba 9 litrów zamiast 3... Gdyby przykładowo kupić te 9 litrów i wymieniać statycznie 3 litry, trochę pojeździć, wymienić kolejne 3 litry, chwilę pojeździć i znowu wymienić 3 - efekt pewnie byłby podobny... :) Pozostaje tylko kwestia płukania skrzyni, które można zrobić tylko przy wymianie dynamicznej.

Piotr_Łódź napisał(a):Olej do skrzyni podobno dowolnego producenta byle full syntetyk klasy DEXTRON VI.

Ten Ravenol to półsyntetyk - dzięki za info. Poczytam jeszcze więcej na ten temat.

Piotr_Łódź napisał(a):Po wymianie skrzynia zaczęła delikatniej pracować zwłaszcza przy przełączaniu z P->D i P->R - odczuwlanie mniejsze szarpnięcia.
Zamierzam po roku znowu wymienić ten olej, widzę korzyści.

A czy była jakaś różnica przy zmianie biegów (1-6) na D? Czy tylko przy przełączaniu? Bardziej mi zależy na poprawie zmiany przełożeń... @marcinsobi pisze, że łagodniej przerzuca biegi - możesz to potwierdzić w swoim przypadku?
<<

Piotr_Łódź

Dołączenie: 29 Kwi 2013 15:30

Miejscowość: Łódź

Post 25 Lip 2013 10:21

Po zmianie oleju u mnie widoczna poprawa przy przerzuceniu P-D, P-R.
Przy zmianie 1-6 na D też lepiej jednak nie tak odczuwalna jak na P-D...

Podobno o zużyciu oleju i skrzyni świadczy jak zasprzęgla z N-R i N-D czy niema tam szarpnięc, uderzeń, drgań...
U mnie na zimnym oleju przełącza się z lekkimi uderzeniami (czasmi - jakby to zalezało od ustawienia przełożen??) a jak się olej nagrzeje to wszystko chodzi dość płynnie, nie mam jakiś uwag choć i nie mam odniesienia do nowego auta lub innego automatu. To mój 1 AT.
Byłem u mechanika od AT w Łodzi tak dla kontroli - pojeździł moim autem z nagrzanym olejem i stwierdził że OK brak powodów do szukania czegokolwiek...

A jak u Ciebie z zasprzęglaniem N-R, N-D na zimnym / ciepłym oleju skrzyni?? Płynnie nieodczuwalnie czy czuć że "olej popłyną w przewody" :)
Opel Insignia 2,0CDTI >> 1,6 T SIDI / 2015 / Sports Tourer / Cosmo / 18" /
<<

minaq

Awatar użytkownika

Post 25 Lip 2013 11:19

Zasprzęgla dość płynnie. Nie czuć jakiś większych uderzeń. To się nie zmieniło podczas użytkowania, jedynie przełożenia biegów (1-6) są bardziej odczuwalne.
<<

rafreg

Dołączenie: 18 Sty 2013 10:49

Post 04 Wrz 2013 12:24

Panowie / Panie

Czy ktos zatem z was wymieniał dynamicznie olej w swojej Isi ? I jesli tak to gdzie ?
Bo z postu nie wynika czy ktos to uczynił w sposob dynamiczny.

Pytam bo sam sie zastanawiam. Obecnie mam przejechane Prawie 190k I chyba czas najwyzszy wymienic olej. Pomimo iz narazie ze skrzynia nie ma zadnych problemow.

Rafreg
<<

boleknh

Dołączenie: 29 Cze 2013 15:57

Miejscowość: Królewskie Miasto Kraków

Post 04 Wrz 2013 18:29

Wymieniaj dynamiczną metodą ,robiłem u siebie w jeepie lat temu chyba z 6 jak dobrze pamiętam,nic złego się nie stanie.Roboty jest tylko dwa razy więcej i się gością po prostu niechce,najlepiej to ściągnąć filter zrzucić stary olej i nalać przez korek wlewowy,25 min roboty i wziąść 150zł za samą robocizne,proste :) Nie podpowiemy Ci gdzie zrobią dobrze taką wymiane bo nie wiadomo skąd jesteś.Hej
BLACK HB 2.0 CDTI bez dpf-a CHIP 185km/425nm Powered BY GCS TUNING CHIP CHIP HURRRRAAAA
<<

kmintek

Dołączenie: 08 Wrz 2013 23:16

Post 13 Wrz 2013 23:57

Witam, czy ktoś może wie jak i gdzie sprawdzić stan oleju w skrzyni automatycznej,gdyż zuważyłem w mojej insigni lekki wyciek od strony simeringu gdzie półoś wchodzi, i chciałbym kontrolować poziom oleju tylko nie wiem jak to zrobić. Szabelki niema jak w innych automatach to pewnie nie zostaje nic innego jak z od spodu ale chciałbym sie upewnić.Simering do wymiany ale w późniejszym terminie i dopiero jak znajdę dobrego fachowca bo czytałem żeby do autmatów byle kto nie zaglądał a że wyciek nie jest jeszcze duży także simering narazie poczeka.Z góry dzięki za konkretne odpowiedzi.
Następna

Forum Opel Insignia poleca:

Powróć do Skrzynie biegów

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości