Dziwne buczenie przy wysprzęglaniu i zasprzęglaniu

<<

konrad3009

Dołączenie: 28 Lip 2016 14:25

Post 28 Lip 2016 15:20

Dziwne buczenie przy wysprzęglaniu i zasprzęglaniu

Dzień dobry wszystkim!

Mój problem wydaje się błahy jednak dla pewności chciałem się upewnić korzystając z Waszej porady. Niestety nie mam żadnego zaufanego ani znajomego mechanika i mam wrażenie, że ci z usług których dotychczas korzystałem nie będą chcieli bawić się w szukanie przyczyny problemu...

samochód: Insignia 2.0 CDTI 160km; skrzynia manualna; rocznik 2011; przebieg 80tys.

Pproblem pojawia się przy wysprzęglaniu i zasprzęglaniu. Kiedy jadę na niskim biegu (1-3) przy wciskaniu pedału sprzęgła pojawia się raczej cichy, dziwny dźwięk buczenia:
- odgłos bardzo podobny do tego jaki wydaje pompa paliwa przy uruchamianiu auta (takie tępe basowe buczenie),
- bardzo krótko trwa (około 1 sekundy) bez względu na to czy wciskam sprzęgło szybko czy wolno,
- jest dość ciche, przy cicho włączonym radiu praktycznie niesłyszalne jednak bez muzyki jak się wsłuchać to słychać go wyraźnie (pasażer też słyszał, nie mam omamów :D ),
- dochodzi z przodu z komory silnika jakby z lewej strony,
- nie ma żadnych innych objawów, auto jest sprawne,
- wydaje mi się, że na wyższych biegach tego nie słychać ale może przez hałas opon czy szum powietrza itd...
- wydaje mi się, że słychać bardziej jak silnik się nagrzeje, na zimnym mniej,
- najgorzej że ten dźwięk nie występuje zawsze, powiedzmy że co drugie albo co trzecie wciśnięcie sprzęgła, czasem wcale a czasem prawie zawsze... nie potrafię jakoś znaleźć innych zależności pomiędzy tym dźwiękiem a sposobem użytkowania auta,
- na luzie przy wciskaniu sprzęgła nie występuje ani tez przy wrzuconym innym biegu na postoju, tylko w czasie jazdy,
- wydaje mi się, że występuje wtedy kiedy wysprzęglam i auto się toczy na biegu bez wciśniętego gazu (hamuje silnikiem) a kiedy dodaje gazu i wysprzęglam żeby zmienić bieg na wyższy nie występuje,

Nie znam się zbytnio na mechanice da w dodatku objawy są dziwne jak dla mnie, ale to jest coś takiego jakby przy zasprzęglaniu podczas jazdy (wiadomo obroty wzrastaja z ok 900-1000 do odpowiednich dla danego biegu i prędkości) i przy prawie całkowitym zasprzęgleniu coś się nagle włączało i wydawało takie dziwne buczenie przez sekundę i tak samo przy hamowaniu silnikiem wysprzęglenie i od razu przy lekkim naciśnięciu sprzęgła krótkie buczenie.

Przepraszam za nieprofesjonalny i długi opis, ale może ktoś akurat coś skojarzy albo miał podobne objawy i pomoże bo mój mechanik pewnie powie że nic nie znalazł albo że mam sobie radio głośniej ustawić... :| a tak będę wiedział na co zwrócić mu uwagę.
<<

Kolas

Dołączenie: 11 Cze 2016 21:32

Post 28 Sie 2016 22:40

Re: Dziwne buczenie przy wysprzęglaniu i zasprzęglaniu

Mam tak samo niemam pojęcia co to może być

Forum Opel Insignia poleca:

<<

maly1103

Dołączenie: 14 Maj 2014 18:44

Miejscowość: GRAJEWO

Post 29 Sie 2016 07:08

Stawiał bym na łożysk sprzęgła powoli pada
<<

konrad3009

Dołączenie: 28 Lip 2016 14:25

Post 04 Lut 2018 23:55

Co prawda ten problem rozwiązałem już wiele miesięcy temu niedługo po tym jak napisałem powyższego posta ale dla kolejnych forumowiczów którzy nie potrafili zlokalizować problemu a objawy mieli podobne:
problemem jest zawór sterowania turbiną. Buczy po wciśnięciu sprzęgła (a bardziej jest to związane ze spadkiem obrotów które oczywiście ma miejsce po wysprzęgleniu) Wymiana pomogła od razu.

Forum Opel Insignia poleca:

Powróć do Skrzynie biegów

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość